WhatsApp'tan Yaz!
  • info@akincigold.com.tr
  • +90 534 935 61 21
  • +90 534 935 61 21

Kuyum

Kuyum

 Kuyum

Kuyum, çok değerli taşlardan ve farklı madenlerden yapılan süs eşyalarıdır. Bu değerli süs eşyalarını satan kişiye Kuyumcu denir. Fakat günümüzde altından yapılan ziynet eşyalarını satan yerlere de Kuyumcu denilir. Günümüzde en değerli süs eşyası ise altındır. Altın, farklı ayarlarda ve farklı gramajlarda bulunur. Bu ayarlara ve gramajlara bakılarak altın ziynetin fiyatı belirlenir. Kuyum fiyatlarını altın borsasından ve farklı borsalardan öğrenebilirsiniz.
Kuyum en eski çağlardan bu yana çok önemli alanlarda kullanılmıştır. Yüksek mevkiye sahip olan kişiler, padişahlar, krallar gibi yöneticiler ve eşlerini temsil eden Kuyumlar da vardır. Bu Kuyumlar resmi olmakla birlikte farklı bölgelerdeki tanınırlığı arttıran özellikler taşılar. Farklı değerli taşlar ve farklı tasarımla oluşturulan Kuyum ziynet eşyaları, çok eski zamanlarda önemli kişiyle birlikte gömülürlerdi. Ölümden sonra yaşamın varlığına inanıldığından dolayı Kuyum eşyaları başta olmak üzere pek çok eşyayla gömülürlerdi. O dönemlerden günümüze Kuyum büyük bir öneme sahiptir.
Kuyum, eski çağlarda sadece yüksek mevkie sahip kişilerde bulunurken günümüzde her bütçeye uygun Kuyum bulunur. Başta gram altın olmak üzere, çeyrek altın, yarım altın, tam altın gibi altınların yanı sıra Cumhuriyet altını, Reşat altını gibi önemli ve tarihi önemini koruyan altınlar da bulunur. Bu Kuyumlardan en avantajlısı gram altındır. Altın modellerinin fiyatı ayar ve gramajı üzerinden belirlendiğinden dolayı, 22 ayar ve 24 ayar gram altın taban alınarak altın ziynet eşyasının fiyatı belirlenir. Bir de bu Kuyum hesaplamasında fiyatı etkileyen husus altın modelinin işçilikli olup olmadığıdır. İşçilikli olan modeller kişi özel tasarlanıyormuş gibi düşünebilirsiniz. İşlem gören altın ziynet eşyası alınırken işçilik ücreti ödenir ama satılırken işçilik ücreti ödenmez. Bu nedenden dolayı yatırım yapmak için işçilikli olan altın ziynet eşyalarını değil, işçiliksiz olan altın ziynet eşyalarını tercih edebilirsiniz. Bir de ülkemizde bulunan illerin isimleriyle adlandırılan, örneğin, Trabzon, Adana, Diyarbakır gibi özel örgü yöntemiyle yapılan Kuyum modelleri vardır. Bu Kuyum modelleri işçiliksiz olarak adlandırılır. Çünkü hasır gibi modeller birbiri içerisine dolanan altın ipliklerden üretilir. Bu da el işçiliğine dayanır. Yüzyıllardır el ile tasarımları yapılan bu bileklikler makine yardımı olmadan yapıldıklarından dolayı işçiliksiz olarak ifade edilir. Bu özel olarak üretilen Kuyum ürünlerinin yıllar geçse de değeri düşmeyebilir. Bu nedenle işçiliksiz olanlar hem yatırım amacıyla kullanabileceğiniz hem de sevdiklerinize hediye olarak verebileceğiniz Kuyum ürünleridir. 
 Kuyum, aynı zamanda Türk el sanatların arasında yer ve kadınların hobi amacıyla özel altın takılar tasarladığı ürünlere de denir. Bu özel takılar kişisel olduklarından dolayı satış fiyatları ya çok yüksektir ya da çok düşüktür. Bunun sebebi de kullanılan altının ayar ve gramajıdır. 
Her kadının ilgi duyacağı bir Kuyum mutlaka bulunur. Bu Kuyum seçilirken fiziksel özellikler, günlük giyim kuşam ve yalnızca özel davetlerde kullanılacaksa bu gibi durumlar göz önünde bulundurularak alınmalıdır. Günlük olarak giyim tarzınızla uyuşmayarak çok sade veya çok abartılı bir takı olarak görünmesine neden olabilir. Bu nedenle alacağınız takının giysilerinizle ve sizin tarzınızla uyması oldukça önemlidir. Her kadının giyim tarzı farklı olabileceği gibi erkeklerin de tarzları farklıdır. Her ne kadar erkekler yaygın olarak altın takı kullanmasalar da bazı erkekler altın kolye ve altın bileklik kullanabilirler. Bu takılar da günlük yaşamla uyumlu olarak tasarlanır. Kadınların tercih ettiği zarif, naif ve şık bilekliklerin yanı sıra erkekler biraz daha kalın olan bileklikleri veya kolyeleri tercih edebilirler.  


Akıncı Bilezik & Alyans

Toptan imal edilen Altın Bilezik ve Alyanslarımız için 7/24 bize Whatsapp'tan yazabilirsiniz.

0(535) 219 27 57

Bize Ulaşın

Akıncı Bilezik & Alyans, 2012 yılından bugüne kaliteyi ve şıklığını müşterilerine sunmayı kendine misyon edinmiştir. Alanında üretim ve toptan olarak hizmet veren marka; teknolojik altyapısı, deneyimli kadrosu ve samimiyet ile yürüttüğü üretici-müşteri ağını, yenilikçi bakış açısı ile modellerine aktarmaktadır. Kuyumculukta kaliteli hizmet anlayışı ile satış öncesi ve satış sonrası müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, titiz işçilikle üretim yapan marka olma özelliğini de korumaktadır.Tecrübe edindikçe büyümeye ve gelişime açık olan Akıncı Bilezik & Alyans, hedef pazarlarını gün geçtikçe genişleterek sektördeki başarısını tüm dünyaya duyurma misyonunu yerine getirmektedir.

> > > >
Bizi Arayın
Perakende satışımız yoktur